Akut’a Üyelik

akut08

ÜYELİK


AKUT Gönüllüsü olmak için:

Her şeyden önce bulunduğunuz bölgede bir AKUT Ekibinin olması gerekmektedir. (AKUT Ekiplerinin bulunduğu bölgeleri ana sayfamızdaki Türkiye Haritası’nda görebilirsiniz.)

İstanbul’da İkamet edenlerin yapması gerekenler:

 1. Tanışma toplantısına katılmak.
  Ayda bir dernek merkezimizde yapılan ve derneğimizin genel bir tanıtımının yapıldığı tanışma toplantımıza gelirken; herhangi bir belge getirmenize, randevu almanıza veya isim yazdırmanıza gerek yoktur.
  İLK TANIŞMA TOPLANTI TARİHİ VE YERİ
  29 Ocak 2015  Saat: 19:30;
  AKUT Merkez, Büyükdere Caddesi, No:120, Esentepe-Şişli-İstanbul
 2. 2 aşamalı seminer/oryantasyon programını tamamlamak.
  Tanışma toplantımıza katılan kişilere seminer/oryantasyon programımızın tarihleri mail yoluyla bildirilecektir
 3. Aşağıdaki belgeleri hazırlamak.
  Belgelerin asılları olmalıdır, fotokopi kabul edilmez ve seminer/oryantasyon programını tamamlayanlar getirebilirler.

  • İkametgah Belgesi (muhtarlıktan alınmalı)
  • Nüfus cüzdan sureti (Nüfus müdürlüğü veya muhtarlıktan alınmalı)
  • Sabıka Kaydı (savcılıktan veya www.turkiye.gov.tr adresinden alınmalı)
  • Kan grubu belgesi (kimlik veya ehliyet fotokopisi ile kan grubu ibrazı kabul edilmez)
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
   (Belgeleri Dernek merkezimize getirdiğinizde form da doldurmanız istenecektir.)
 4. Mülakat
  Sizleri daha yakından tanımak ve görev almak istediğiniz birime yönlendirebilmek için yapılacak mülakatın tarihi, yukarıdaki işlemlerin ardından gönüllü adaylarımıza bildirilecektir.
 5. Birim seçtikten sonra birim sorumlusuna yönlendirilmeniz ile gönüllük süreciniz başlamış olur.

Metro gelindiğinde;

Gayrettepe Metro İstasyonu’nun Gayrettepe çıkışı kullanıldığında, Müselles Sokağa girip (T. İş Bankası’nın sokağı) ilk sola dönüldüğünde yerimiz sağda bahçe içindedir.

Metrobüs ile gelindiğinde;

Zincirlikuyu durağında inilip aynı şekilde Gayrettepe Metro istasyonuna yürünebilir.

İstanbul’da ikamet etmeyenlerin yapması gerekenler:

İstanbul’da ikamet etmiyorsanız; ana sayfamızdaki Türkiye Haritası’ndan iletişim bilgilerine ulaşabileceğiniz, bulunduğunuz bölgedeki ilgili AKUT Ekip Lideriyle irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Daha fazla bilgi almak isterseniz insankaynaklari@akut.org.tr mail adresine sorularınızı yazabilirsiniz.

BİR AKUT GÖNÜLLÜSÜNÜN GÖZÜNDEN ATATÜRK VE SOSYAL SORUMLULUK DÜŞÜNCESİ!

Özgürlüğün ve uygarlığın yanındadır Atatürk. O kadar yanındadır ki, “ÖZGÜRLÜĞÜN BİR PARÇASINI SAKATLAMAKTANSA HEPSİNİ FEDA EDERİZ” demiştir Cumhuriyeti kurduğu günlerde. Özgür düşünceyi ve özgür inanışı demir kafesler içine kapatmak isteyen görüşlerin karşısında yer almıştır hep. Her türlü katı düşüncelere karşı çıkmıştır. Barışçıdır ve barışseverdir Atatürk. Eğer sürekli barış isteniyorsa demiştir yaşamını son yıllarında, “İNSAN TOPLULUKLARININ DURUMLARINI İYİLEŞTİRECEK ULUSLARARASI ÖNLEMLER ALINMALIDIR. İNSANLARIN TÜMÜNÜN GÖNENCİ (REFAHI) AÇLIK VE BASKININ YERİNE GEÇMELİDİR. DÜNYA VATANDAŞLARI KISKANÇLIK, AÇ GÖZLÜLÜK VE DÜŞMANLIKTAN UZAKLAŞACAK ŞEKİLDE EĞİTİLMELİDİR”… Bu nedenledir ki insandan yanadır Atatürk, bilimden yanadır, akıldan yanadır. Özgür düşünceyi tutsaklaştırmak isteyen düşünce ve inanışın karşısındadır. Onun içindir ki her türlü katı düşünce dizgelerini yadırgamış, devrimcilik ilkesini ortaya atmıştır. “DÜŞÜNMEDEN İNANACAKSIN” felsefesini benimsememiştir. Atatürk o kadar gerçekçidir ki, “BİZ İLHAMIMIZI GÖKTEN VE GAİPTEN DEĞİL, DOĞRUDAN DOĞRUYA HAYATTAN ALMIŞ BULUNUYORUZ “ demiştir 1937 yılında. İnanç tutsaklığına karşı çıkmıştır, inanç özgürlüğünü sağlamak için… Uygarlık alanını devrimci bir atılımla değiştirmek yolunu tutmuş, teokratik sistemden laik sisteme geçirmiştir. Türk toplumunu. Ulusun mutluluk, esenlik ve refahını sağlamak için saltanatçılığın karşısına halkçılığı çıkarmıştır. Atatürkçülük adını verdiğimiz bu ulusal kültürel ve evrensel düşünce biçimi, 81 yıl önce cumhuriyet yönetimini getirmişti yurdumuza. Cumhuriyet bir rejim biçimi değildi kuşkusuz bir devlet biçimiydi. Devlet biçimi olan cumhuriyetten rejim biçimi olan demokrasiye geçirmek istiyordu Türk ulusunu. Tüm çabası bu doğrultudaydı. Toplumun törel yapısını değiştirmeye çalışıyordu bu nedenle. Çünkü demokrasi yalnız yasalarla elde edilemezdi.

Gelişmesi ve yaşaması için, ulusun demokratik kurum ve kuruluşları yaşatma bilincine de sahip olması gerekiyordu. Acı bir gerçek Çok acı bir gerçektir ki Atatürk’ün çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için bir araç diye düşündüğü ilkeler, bugün bizim için birer amaçtır. Önce bu amaca, sonra da çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak zorundayız şimdi. Gönüllünün sorumluğu Ben bir gönüllü olarak bundan sorumlu olduğumu düşünüyorum. Bundan hepimizin sorumlu olduğunu düşünüyorum. Yönetici olarak sorumluyuz, yönetilen olarak sorumluyuz, aydın olarak sorumluyuz. Bundan, Türk halkına yıllardır hiçbir karşılık beklemeden hizmet eden, zor günlerde hep yanında olan, Türk halkının en çok güvendiği sivil toplum örgütü üyeleri, gönüllüleri ve dostları olarak, bundan büyük ATATÜRK’ün Cumhuriyeti emanet ettiği “TÜRK GENÇLİĞİ” olarak sorumluyuz. “GERÇEĞİ KONUŞMAKTAN KORKMAYINIZ” diyen Atatürk’ün önünde bu sorumluluğumuzu açıkça ortaya koyalım. Yıllar yılı Atatürk’ü bilim ışığında yeterince inceleyemedik, Atatürk öğretisinin, Atatürk ideolojisinin bilimsel temellerini atarak onu halka mal edemedik. Böyle bir ortamda yeniden Atatürkçülüğe yönelmekten ona sahip çıkmaktan başka çıkar yol yoktur. Çünkü Atatürk, hem devrimden, hem demokrasiden yanadır. Ve Atatürk Türk ulusu için her şeydir. Ondan vazgeçemeyiz, ondan vazgeçmemeliyiz. Türk ulusunu bugünkü koşullarda barışa, mutluluğa ve esenliğe götürecek olan tek yol Atatürk’ün çizdiği yoldur.

Saygılarımla

Ender BARAN
Bir gönüllü